TR | EN
FAKÜLTEMİZDE 100. YIL ANISINA EXLİBRİS HAFTASI
31.10.2023
Öne çıkan görsel

 

ESOGÜ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİNDE 100. YIL ANISINA EXLİBRİS HAFTASI

Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve Sanat ve Tasarım Fakültesinin 10. Yılına özel etkinlikler kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen etkinliklerden biri de “100. Yıl Exlibris Haftası” oldu. Exlibris haftasının açılışı 23 Ekim 2023 tarihinde Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Şengel’in açılış konuşmasıyla gerçekleştirildi. Ardından İstinye Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi, İstanbul Ekslibris Derneği Kurucu Başkanı ve İstanbul Ekslibris Müzesi Müdürü Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın “Exlibris ve Katkıları” isimli söyleşisiyle programa devam edildi.

Söyleşi ardından Fakülte sergi salonlarında ve sanat galerisinde düzenlenen üç serginin “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu Uluslararası Jürili Karma Sergisi, “Exlibris Jüri Sergisi” ve banknot tasarımcısı ve exlibris sanatçısı Şükrü Ertürk’ün “Yumuşak Oyma (Taille-Douce) Gravür” isimli kişisel sergilerinin açılışı ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak tarafından gerçekleştirildi.  Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve Sanat ve tasarım Fakültesinin 10. Yılı anısına düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı uluslararası karma jürili sergi ile özgürlük, barış, demokrasi, gibi temel kavramların özgün exlibris tasarımlarıyla bir araya getirilmesi amaçlandı. Sergide Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Japonya, Polonya, Almanya, Hindistan gibi ülkelerden katılan 43 katılımcının jüri tarafından seçilen 73 adet exlibris sergilenmektedir. Jüri Üyeleri Sergisi’nde (alfabetik sırayla) Jüri üyesi Prof. Martin Baeyens’in 13, Dr. Öğr. üyesi Tezcan Bahar’ın 12, Prof. Marek Bak’ın 9 , Şükrü Ertürk’ün 10, Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın 10, Prof. F. Deniz Korkmaz’ın 2, Prof. Dr. Şirin Şengel’in 3 adet exlibris çalışması yer almaktadır. Sergilenen toplam 132 adet exlibris ileride açılacak exlibris müzesi için Fakültemiz koleksiyonuna alınmıştır.

Exlibris haftası kapsamında ikinci gün (24 Ekim 2023) Merkez Bankası Banknot Tasarımcısı Şükrü Ertürk’ün** “Banknot ve Baskıresim İlişkisi” adlı söyleşisi ve aynı isimli çalıştayı gerçekleştirildi.

Exlibris haftası etkinlikleri kapsamında üçüncü günde (25 Ekim 2023) ESOGU Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Tezcan Bahar tarafından “Linol Baskıresim ve Exlibris” çalıştayı gerçekleştirildi. Exlibris haftası kapsamında düzenlenen bütün etkinler sanatseverler, tasarımcılar ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Sergiler 3 Kasım tarihine kadar Sanat ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonlarında ve Sanat Galerisinde hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

* Exlibris, kitap kapaklarının iç sayfalarına yerleştirilen ve kitabın sahibinin kim olduğunu gösteren, kişiye özel küçük boyutlu tasarımlardır. Kitabın sahibinin kim olduğunu göstermesinin yanında estetik ve sanatsal bir kaygıyla kişiye özel tasarlanmış olması exlibrise değer katmaktadır.

**Şükrü Ertürk, 1977-2003 yılları arasında T.C. Merkez Bankası Banknot Matbaası gravür atölyesinde gravür sanatçısı olarak görev yapmıştır. Banknot üzerindeki portre, anıtsal yapı gibi öğelerin gravürlerini yapmıştır. Sanatçı gravür tekniğinin en zoru olan ve ülkemizde çok az bilinen taille-douce tekniğini kullanmaktadır.